Iránske zvyky

Krajina je známa pre svoje porušovanie ľudských práv. Irán nepodpísal ženevskú dohodu o ľudských právach. Irán je pokladaný za najliberálnejšiu islamskú krajinu. Ženy majú obmedzené práva.

Náboženstvo
Na rozdiel od niektorých iných fundamentalistických moslimských krajín, ako Saudská Arábia, je verejné dodržiavanie iných náboženstiev, okrem viery Bahá’í, oficiálne tolerované. V Iráne sa nachádza značná kresťanská komunita, z väčšina sú etnické Arméni, a malé, ale hrdé židovskej komunity. Pamätajte však, že je to stále fundamentalistická moslimská krajina, a nerobte ani nevravte nič, čo by mohlo byť považované za útok na islam. Tiež si uvedomte že islámske odievanie, stále platí aj pre turistov.

Návšteva svätých miest

Každý návštevník Iránu sa chce pokochať architektúrou starých mešít a svätýň. Veľa turistov sa bojí vstúpiť do týchto budov. Nechajte sa odradiť, buďte obozretní, slušní. Iránci, sú ústretoví a pochopia neúmyselné porišenie protokolu.
Niektoré mešity a svätyne, vyžadujú, aby ženy nosili Cador pred vstupom do areálu. Ak nemáte, pri dverách zvyknú byť kiosky, kde si môžete chādors prenajať, alebo požičať. Mužom sa odporúčajú dlhé rukávy, košele aj keď to nie je povinné.

Štátne sviatky v Iráne

Január (pohyblivá Oslava obetovania sa), január- február (pohyblivý islamský Nový rok), 11. február -Víťazstvo islamskej revolúcie, 20. február – Deň znárodnenia ropy, 21. marec -iránsky Nový rok, 1.apríl – Deň islamskej republiky, 4. jún – Úmrtie Imana Khomeiniho, august – september (pohyblivý sviatok Nanebovstúpenia)

Správanie

V Iráne je silná segregácia spoločnosti. Mnohé zariadenia, mešity, doprava sú určené len pre mužov, prípadne pre ženy. Osoby s rovnakým pohlaví sa najčastejšie zdravia potrasením rúk a tromi bozkami. Na verejnosti sa vyhýbajte kontaktu s opačným pohlavím.

Vyhýbajte sa politickým diskusiám. Predovšetkým témam ako izraelsko-palestínsky konflikt, alebo úlohy islamu v spoločnosti.

Gesto zdvihnutého palca (thumbs up) je v Iráne veľmi hanlivé, a zodpovedá nášmu zdvihnutému prostredníku. Nepoužívajte ho ani pri prípadnom stopovaní áut, taxíkov.

Iránci obľubujú jazdu na koňoch, tenis, golf prípadne výlety do prírody.