Pamiatky a zaujímavosti

Po návšteve nádherného Teheránu sa vyberte na sever k pohoriu Alborz, ktoré je vyhľadávanou destináciou najmä od januára do marca. Vtedy tu nájdete množstvo lyžiarov. Aj v iné ročné obdobie využite dopravu lanovku.

V okolí Teheránu nájdete ešte mestá  Rey, Varamin, Qazvin a Shemshak, ktoré sú vyhľadávanou zastávkou turistov pre ich pôvodnú architektúru. Oproti megalománskemu Teheránu pôsobia útulne a priateľsky.

Isfahán – mesto založené v 5.storočí pred našim letopočtom. Preslávené najmä vďaka krásnym stavbám perzskej architektúry. Námestie Naqsh Jahan je typickým predstaviteľom tejto architektúry.

Persepolis – bolo presláveným hlavným mestom perzskej ríše. Archeologické pozostatky boli nájdené už z roku 515 pred. n.l. Nájdete tu Apadana Palace, antické zrúcaniny, palácové schodisko, hrobky kráľov, krásne paláce, panovnícku sieň, všetko postavené na umelej terase. Od roku 1979 súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Bam – moderné iránske mesto v provincii Kerman s nádhernou citadelou, ktorá je stará viac ako 2000 rokov. Mesto bolo v roku 2003 zasiahnuté zemetrasením pri ktorom zahynulo viac ako 20 000 ľudí. Rovnako ako Persepolis je súčasťou svetového dedičsta UNESCO.

Tabriz, hrobka basnikov

Tabriz – štvrté najväčšie iránske mesto. Mesto bolo v minulosti zasiahnuté viacerými zemetraseniami, ktoré zničili množstvo historických pamiatok. Zachovala sa mešita Shaheb ol Amr, bazár, hrobka Ark-e AliShāh, Modrá mešita a zrúcanina Rabe Rashid.

Chogha Znabil -krásna ukážka architektúry Elamitu, miestny Zikkurat je jedným z mála zachovaných mimo Mezopotámiu. Ropné nálezy v okolí ohrozujú tieto starodávne zrúcaniny.

Pasargadae – kedysi mesto v starovekej Perzii, dnes archeologické nálezisko a jedno z desaitich iránskych miest uznaných za svetové dedičstvo UNESCO. Nájdete tu hrobku Kýra veľkého, väzenie Salomona, citadelu.

Prístavy v Kaspickom mori – najväčšie vnútrozemské jazero na svete, zaberajúce plochu asi 400 000 kilometrov;