Teherán

Teherán je hlavným a najväčším mestom Iránu, ktoré sa rozkladá na úpätí pohoria Alborz. Dnešný Teherán je kozmopolitným mestom, s takmer 14 miliónmi obyvateľov. Nájdete tu množstvo veľkých parkov, múzeá, reštaurácie a 16 univerzít s množstvom priateľských ľudí. Určite si zaslúži aby ste mu venovali pár dní na jeho poznávanie.

Mesto môžme rozdeliť na dve časti – severnú a južnú. Severná časť Teheránu je prosperujúca, moderná, kozmopolitná ale aj drahšia. Južná časť známa ako centrum je menej atraktívna, a z toho dôvodu aj lacnejšia.

Cestovanie po Teheráne je skutočným testom trpezlivosti. Miestna doprava Vás zavezie takmer kdekoľvek, nutnosťou je poznať orientácia v meste. Odporúčame využiť taxíky, aj keď sú drahšie. Teherán disponuje slušne fungujúcim metrom.

V Teheráne určite neobíďte nasledovné zaujímavosti:

Štátna pokladnica Národných klenotov – za 30 000 iránskych rialov môžete vidieť zbierku z najdrahších šperkov na svete. K najväčším lákadlám patria najväčší ružový diamant na svete (Sea of Light) a voľne stojaci Zlatý glóbus z 34 kg zlata a drahých kameňov. Ak radi obdivujete zlato a pozlátko, na svete nájdete málo podobných miest.

Iránske národné múzeum – keramika, kamenné postavy a rytiny staré až 5. tisícročí pred naším letopočtom. Irán je kolískou civilizácii, a národné múzeum sa má čím pochváliť.

Mauzóleum Ajatolláha Chomejního svätyňa/nákupné centrum je dostatone veľké, aby vás prilákali na južnú časť mesta. Ajatollah Chomejní bol vodcom nábožneským vodcom Iránu od roku 1979 do 1989. Vstup do mauzólea je zadarmo.

Milad Tower – je štvrtá najvyššia veža na svete a 12. najvyššia voľne stojaca budova na svete. Veža je viditeľná takmer z celého Teheránu.

Golestan palác – najstaršia z historických pamiatok v Teheráne. Golestan (Ružová záhrada) je pevnosť, ktorá bola kráľovským sídlom a jeho záhrada je oázou chladu a mieru v srdci mesta. Hlavná budova je múzeom s predmetmi ktoré predstavuje iránsky život v rôznych provinciách krajiny.

Teheránsky Bazár – veľmi vhodné miesto pre Vaše nákupy. Nájdete tu široký sortiment, od lacných až po luxusné tovary. V Bazáre sa nachádza preslávená reštaurácia ‘Sharafol-Eslami’, ktorú by ste nemali obísť. Je veľmi známa pre svoje kebaby a kurčatá, výborné jedlo, výborná kvalita, nikdy nebudete mať dosť.

V Teheráne nájdete množstvo nákupných centier. Na ulici Valiasr a námestí Tajrish (zahŕňa aj tradičné trhovisko) sú dve z mnohých známych miest plných nákupných centier.