Turistické informácie

Víza – Pri vstupe do krajiny sa vyžaduje platný cestovný pas a vízum. Platnosť pasu musí prekračovať najmenej o 6 mesiacov dobu plánovaného pobytu v Iráne. Pri ceste vlastným automobilom je nutné mať medzinárodný vodičský preukaz a potvrdenie o vlastníctve vozidla.

Za prekročenie doby platnosti vstupných víz bola iránskymi úradmi stanovená pokuta vo výške 300.000,- IRR (cca. 34 USD) za každý deň pobytu v krajine navyše.

Peniaze – Iránsky riál (RIAL, rijál) je oficiálna mena Islamskej republiky Irán. Medzinárodný kód riálu je IRR. Čiastkové jednotky sú dináre. Jeden dinár je stotina (0,01) riálu. Vďaka inflácii sa dináre nepoužívajú (najnižšia hodnota mince je 50 rijalov). Kurz je približne: 1 EUR = 14 090 IRR
Mince majú hodnoty 50 – 1 000 rijalov. Bankovky potom 100 – 100 000 rijalov

Bezpečnosť – Pri pobyte v Iráne je absolútne nevyhnutné, aby sa turisti a cestovatelia striktne vyhli fotografovaniu v blízkosti štátnych úradov, vojenských objektov a na miestach kde platí zákaz fotografovania. Je dôležité, aby turisti a cestovatelia zvážili fotografovanie na miestach, kde nevedia odhadnúť charakter fotografovaného objektu. Za fotografovanie strategicky dôležitých objektov hrozí cudzincom v Iráne obvinenie zo špionáže a s tým spojený trest odňatia slobody!

Irán je známy porušovaním ľudských práv a neprijatím ženevských dohôd o ľudských právach. Považuje sa za najradikálnejšiu islamskú krajinu, v ktorej majú ženy obmedzené práva.

Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča občanom SR cestujúcim do Iránskej islamskej republiky, vzhľadom na pretrvávajúce vysoké bezpečnostné riziká v pohraničných regiónoch, obmedziť cesty do pohraničných oblasti s Irakom, Afganistanom a Pakistanom. V súvislosti s ostatným teroristickým útokom na juhovýchode krajiny v hraničnej oblasti s Pakistanom a trvajúce riziko útoku aj voči zahraničným osobám v tomto regióne sa neodporúča cestovať východne od mesta Bam v provincii Sistan – Balučistan a prekračovať iránsko – pakistanské hranice.

Dôležité telefónne čísla v Iráne :

Informácie o telefónnych číslach: 118
štátna taxi služba: 133
polícia Teherán: 110, 882 25 58
hlásenie nehôd: 197
lekárska pohotovosť: 123
Teheránska klinika: 871 29 31-4
lekárne s nepretržitým chodom: 191
dipl. protokol MZV Íránu
– nepretržitá služba pre cudzincov: 3211
Požiarnici 125
Záchranná služba 115
informácie o letoch z letiska IKIA, Teherán: 51001
informácie o letoch z letiska Mehrbad, Teherán: 199

Zdravie – V Teheráne existuje skoro vo všetkých zdravotníckych zariadeniach non-stop pohotovostná služba, taktiež niektoré lekárne sú otvorené nepretržite. Existuje tu rozsiahla sieť súkromných lekárov.
Voda z vodovodu, je nekvalitná, preto odporúčame kupovať balenú vodu. Taktiež sa odporúčajú dodržiavať hygienické opatrenia a pred cestou zvážiť dostupné očkovania.

Jedlo a pitie – Miestna kuchyňa v Iráne sa vyznačuje jednoduchosťou a vysokou výživnou hodnotou. Používajú veľa korenín a medzi obľúbené jedlá patria kebaby a hovädzieho a bravčového mäsa, rizoto s jogurtom či jogurty ochutené cesnakom, zeleninou, bylinkami, rôzne druhy ryže či kuracie alebo hovädzia mäso. Veľmi dôležitou iránskou potravinou je chlebová placka s ovčím syrom, u nás známa ako arabský chlieb. Zaujímavosťou je, že alkohol tu nedostanete. Väčšinou tu nájdete rôzne druhy čajov a kyslé jogurtové nápoje.